Skotský blog
Autor: Jan Hrdina
Glamis, nejstrašidelnější hrad ve Skotsku
Zšeřelé chodby, temná zákoutí, tajné místnosti i působivé rozvaliny skotských hradů jsou místem jako stvořeným pro nejrůznější nevysvětlitelné úkazy a přízraky. Skotsko je doslova baštou tzv. strašidelných hradů, nebo, chcete-li, míst s pamětí, avšak žádný z nich neskrývá tolik tajemství a neváže se k němu tolik prapodivných příhod jako k impozantnímu hradu Glamis, jednomu z nejstrašidelnějších hradů v Evropě.
Patero skotských jezerních nej
Skotská jezera patří neodmyslitelně ke zdejší krajině. Samotné slovo „loch“, jímž se ve Skotsku jezera označují, je však používáno pro jakoukoliv velkou vodní plochu a nezáleží na tom, jde-li o klasické jezero, či mořskou zátoku. Většina jezer je situována na severu a západě země a některé z nich drží ostrovní prvenství.
Neobyčejné nadání skotského národa
Skotsko za poslední tři stovky let vyprodukovalo neobvyklé množství nadaných a vynalézavých lidí, kteří významnou měrou ovlivnili vývoj naší společnosti i celosvětové civilizace. Objevy a vynálezy prakticky ze všech oborů lidského konání má ve svém životopisu zapsáno skotský původ. Jak si tuto skutečnost vysvětlit? Co stojí za neobvyklým množstvím výjimečných a v lecčems až geniálních osobností a to v celosvětovém měřítku?
Masakr v Glencoe
Všude vládl zmatek a zděšení. Ozývaly se výstřely z pušek, křik a pláč. Jeden po druhém umírali muži z MacDonaldova klanu, děti se schovávali u matek, ženy marně prosily za své muže. Když vraždění skončilo, byli přeživší vyhnáni do krutého mrazu. Zmasakrování členů klanu MacDonaldů z Glencoe 13. února 1692 představuje dodnes jeden z nejohavnějších zločinů vůči Skotům z Vysočiny.
Skotsko a brexit
Brexit, brexit, brexit, slyšíme téměř denně ze všech médií. Odchod Velké Británie z Evropské unie bude mít jistě dalekosáhlé důsledky. Jaké? Všichni se tváří, že umí věštit budoucnost, ale faktem je, že nikdo neví, jak to dopadne a co přesně to vyvolá. Brexit bude mít zřejmý dopad také na Skotsko. Co bude brexit pro Skotsko znamenat a jak se to dotkne našich cest na sever?
Podivný nález trpasličích rakví
V červnu roku 1836 nedaleko královského Edinburghu, na kopci Arthur´s Seat, lovilo pět chlapců se svými psy králíky. Kromě králíků se jim však podařil i zcela jiný úlovek. Náhodně objevili malou jeskyni, jejíž vchod byl zatarasen tenkými přidlicovými deskami a v ní sedmnáct drobných rakví, jen přibližně 10 cm dlouhých, každá vyřezaná z jednoho kusu dřeva.
Outlaw King: Král psanec se statečným srdcem boduje
Konečně poctivý příběh ze skotských dějin, řekl jsem si po prvním shlédnutí filmu Outlaw King. A trvám na tom stále. Film, vyprávějící příběh skotského krále Roberta Bruce na počátku jeho tažení za nezávislostí Skotska, se vskutku povedl a bez obtíží ustojí srovnání se slavnějším předchůdcem, všem dobře známým filmem Braveheart …
Skotská výročí roku 2019
Každý rok se najde nějaká událost, která slaví kulaté výročí. Rok 2019 těchto významných dnů přináší o něco víc, než bývá obvyklé. Připomeneme si skvělá vítězství i těžké prohry, okamžiky pamětihodné ať již v dobrém či špatném.
Jak Skotové dobyli Antarktidu
Historicky první samostatná „Skotská národní antarktická expedice“ patřila k oněm velkým objevným výpravám přelomu 19. a 20. století. Avšak i přes její významné úspěchy, zůstala ve stínu. Co všechno Skotové v Antarktidě dokázali?
Edinburgh, pevnost skotských králů
Nedobytný kamenný hrad na mohutné skále, kdysi již z dálky dobře viditelný. Budil respekt i úctu a jako jeden ze symbolů Skotska byl terčem neustálých útoků nepřátel. Jen těžko si lze představit cestu do Skotska bez návštěvy Edinburghu a jeho majestátního hradu, který dodnes uchvacuje svou atmosférou i dějinami.