Skotský blog
Autor: Jan Hrdina
Letiště v Aberdeenu má nové skenery a mění pravidla
Mezinárodní letiště Aberdeen zrušilo dlouholetá pravidla pro 100 ml tekutiny a zavedlo na letišti nové skenery. Omezení objemu nádoby na tekutiny na pouhých 100 ml začalo platit v roce 2006 na všech britských letištích. Od té doby jsou cestující omezováni v tom, co si mohou vzít do kabiny, například make-up či toaletní potřeby.
Bonnie princ Charlie známý i neznámý
Princ Karel Edward Stuart je jednou z nejznámějších postav skotské historie a právem mu náleží místo mezi národními hrdiny. Pouze silou vlastní osobnosti dokázal vyvolat povstání, které téměř sesadilo německé Hannoverce z britského trůnu. Že to nakonec skončilo smutnou porážkou u Cullodenu je známo. Kým byl ale princ Karel a jaké byly jeho osudy po dramatickém roce 1746?
Skotský lišák Simon Fraser
Jednou z nejpozoruhodnějších historických osobností éry jakobitských povstání je nepochybně Simon Fraser, 11. lord Lovat, přezdívaný Lišák. Svou přezdívku si zasloužil, Lovatovo střídání stran ve sporu jakobitů s Hannoverci bylo obdivuhodné. Jako jedna z nejvýraznějších postav doby se musel objevit i v seriálu Cizinka. Znáte ho jako dědečka Jamieho Frasera ...
Skotsko na starých pohlednicích
Žádné barevné fotografie, koláže, retuše s přesycenými barvami, kýčovité výjevy a nesmyslné kompilace. Ne že by dnešní pohlednice nejen ze Skotska postrádaly své kouzlo, většinou objevíte i pár pěkných, ale staré pohlednice, ať už černobílé, kreslené a nebo s reprodukcemi poctivé malířské práce představují tak trochu jiný svět …
Odkud se vzali Skotové?
Skotský národ je jeden z mála, který si uchoval kulturu, tradice i jazyk svých keltských předků. Jaký je však jeho původ? Ne vždy bylo Skotsko zemí jednoho lidu. Kdo byli Piktové, jakou roli v tom hrají Irové a co s tím mají společného Seveřané?
Skotsko na cestě k samostatnosti?
Historie boje za nezávislost Skotska, vývoj anglo-skotských vztahů, jakobitská povstání i současný politický vývoj. A vzhledem k nedávnému rozhodnutí britského Nejvyššího soudu, že Skotové si nesmí vyhlásit referendum o vlastní nezávislosti bez svolení Londýna, je otázka skotské nezávislosti stále velmi aktuální. Na toto téma publikoval časopis Živá historie před časem rozhovor s historikem a publicistou Janem Hrdinou, který nyní Skotský blog přináší v nezkrácené verzi.
Vzpomínka na čs. výsadkáře: Pamětní desky ve skotském Arisaigu slavnostně odhaleny
Výcvik československých výsadkářů ve skotském Arisaigu zaznamenal před 80 lety významný úspěch hned při první akci. Byla jí Operace Anthropoid, kdy Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Skotskými výcvikovými centry britské SOE (Special Operation Executive) však prošlo v letech 1941 - 1943 celkem 259 našich parašutistů. A právě jména těch, kteří nebezpečné akce přežili, byla slavnostně odhalena na nových pamětních deskách v Arisaigu, kde již od roku 2009 stojí i památník československých výsadkářů.
Jak Windsorové k britskému trůnu přišli
Nástupnictví na britském trůnu po skonu královny Alžběty II. je nyní aktuálním tématem. Británie má nového krále, nebylo to ale zdaleka poprvé, co se otázka následnictví řešila. Nejožehavější střet kolem nástupnictví se odehrál na počátku 18. století, kdy o trůn změřily síly dva ideové proudy. Stuart, nebo Hannover? Otázka nástupnictví vyústila v nastolení německé dynastie na britský trůn. Jak se mohlo stát, že domácí Stuartovci přišli o trůn ve prospěch německého knížete?
Brochy, skotské hrady z doby železné
Před dvěma tisíci lety nehledali starověcí obyvatelé Skotska útočiště za vysokými hradbami hradů, ale ve zdech pevných kamenných věží. Tyto tzv. brochy patří k velkým otazníkům staré Evropy. Situaci trefně vystihuje výrok jednoho z archeologů, který se výzkumem těchto unikátních staveb zabýval: „Nikde nevěnovali archeologové vykopávkám tolik času jako v případě brochů a nikde jinde neměli tak chabé výsledky.“
Dobrodružství vikinga Hamleta
Boj o moc, vražda, pomsta, láska a smrt. Shakespearův Hamlet představuje dokonale vystavěný příběh, který od počátku oslovoval publikum. Zcela právem. Obsahuje motivy, s nimiž se v dějinách setkáváme opakovaně. A naposledy i na plátnech kin ve filmu Seveřan. Věděl to i Shakespeare a při psaní Hamleta se nechal inspirovat příběhem mnohem starším, znějícím ozvěnou vikinských časů.