Skotský blog

Autor: Jan Hrdina

Odkud se vzali Skotové?

Odkud se vzali Skotové?

Skotský národ je jeden z mála, který si uchoval kulturu, tradice i jazyk svých keltských předků. Jaký je však jeho původ? Ne vždy bylo Skotsko zemí jednoho lidu. Kdo byli Piktové, jakou roli v tom hrají Irové a co s tím mají společného Seveřané?

Skotsko na cestě k samostatnosti?

Skotsko na cestě k samostatnosti?

Historie boje za nezávislost Skotska, vývoj anglo-skotských vztahů, jakobitská povstání i současný politický vývoj. A vzhledem k nedávnému rozhodnutí britského Nejvyššího soudu, že Skotové si nesmí vyhlásit referendum o vlastní nezávislosti bez svolení Londýna, je otázka skotské nezávislosti stále velmi aktuální. Na toto téma publikoval časopis Živá historie před časem rozhovor s historikem a publicistou Janem Hrdinou, který nyní Skotský blog přináší v nezkrácené verzi.

Vzpomínka na čs. výsadkáře: Pamětní desky ve skotském Arisaigu slavnostně odhaleny

Vzpomínka na čs. výsadkáře: Pamětní desky ve skotském Arisaigu slavnostně odhaleny

Výcvik československých výsadkářů ve skotském Arisaigu zaznamenal před 80 lety významný úspěch hned při první akci. Byla jí Operace Anthropoid, kdy Jan Kubiš a Jozef Gabčík provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Skotskými výcvikovými centry britské SOE (Special Operation Executive) však prošlo v letech 1941 - 1943 celkem 259 našich parašutistů. A právě jména těch, kteří nebezpečné akce přežili, byla slavnostně odhalena na nových pamětních deskách v Arisaigu, kde již od roku 2009 stojí i památník československých výsadkářů.

Jak Windsorové k britskému trůnu přišli

Jak Windsorové k britskému trůnu přišli

Nástupnictví na britském trůnu po skonu královny Alžběty II. je nyní aktuálním tématem. Británie má nového krále, nebylo to ale zdaleka poprvé, co se otázka následnictví řešila. Nejožehavější střet kolem nástupnictví se odehrál na počátku 18. století, kdy o trůn změřily síly dva ideové proudy. Stuart, nebo Hannover? Otázka nástupnictví vyústila v nastolení německé dynastie na britský trůn. Jak se mohlo stát, že domácí Stuartovci přišli o trůn ve prospěch německého knížete?

Brochy, skotské hrady z doby železné

Brochy, skotské hrady z doby železné

Před dvěma tisíci lety nehledali starověcí obyvatelé Skotska útočiště za vysokými hradbami hradů, ale ve zdech pevných kamenných věží. Tyto tzv. brochy patří k velkým otazníkům staré Evropy. Situaci trefně vystihuje výrok jednoho z archeologů, který se výzkumem těchto unikátních staveb zabýval: „Nikde nevěnovali archeologové vykopávkám tolik času jako v případě brochů a nikde jinde neměli tak chabé výsledky.“

Dobrodružství vikinga Hamleta

Dobrodružství vikinga Hamleta

Boj o moc, vražda, pomsta, láska a smrt. Shakespearův Hamlet představuje dokonale vystavěný příběh, který od počátku oslovoval publikum. Zcela právem. Obsahuje motivy, s nimiž se v dějinách setkáváme opakovaně. A naposledy i na plátnech kin ve filmu Seveřan. Věděl to i Shakespeare a při psaní Hamleta se nechal inspirovat příběhem mnohem starším, znějícím ozvěnou vikinských časů.

Skotský bard Robert Burns a jeho Óda na haggis

Skotský bard Robert Burns a jeho Óda na haggis

Básník Robert Burns je dodnes považován za skotského národního barda a jednu z nejvlivnějších osobností skotských dějin. Ve svých básních opěvoval krásu přírody i žen, slavné okamžiky skotských dějin, ale také všední věci ze života Skotů. Nejslavnější se stala jeho óda na tradiční skotský pokrm haggis …

Skotské postřehy všedního života

Skotské postřehy všedního života

Skotsko je podmanivá země s krásnou přírodou, starobylými hrady a hlubokými jezery, kde často zaslechnete dudy a zahlédnete kilty, jeleny i veverky. A také tu žije svébytný lid s řadou zvyků, které nám mohou připadat poněkud zvláštní až nepochopitelné. Které to jsou?

„Nejlépe procestovat Skotsko křížem krážem a zkusit i trochu zabloudit,“ říká autor Jan Hrdina

„Nejlépe procestovat Skotsko křížem krážem a zkusit i trochu zabloudit,“ říká autor Jan Hrdina

Skotsko, jeho krásy, záhady, souvislosti českých a skotských dějin, populární kultura i filmové a seriálové hity včetně ságy Cizinka. To i mnoho dalšího bylo předmětem rozhovoru, který před časem publikoval časopis 100+1 Historie Speciál. Nyní Skotský blog přináší původní nezkrácenou verzi rozhovoru s historikem a publicistou Janem Hrdinou ...

Spiknutí střelného prachu

Spiknutí střelného prachu

Vyhodit do povětří parlament i s králem Jakubem Stuartem byl plán vskutku neotřelý, odvážný, ale špatně připravený. Spiklenci, vedení Guyem Fawkesem, jistě netušili, že se z jejich pokusu o atentát zrodí oblíbený lidový svátek. Co za plánem na odstranění krále roku 1605 stálo, proč se nezdařil a jak dopadli atentátníci? Začtěte se do svědectví z výslechu viníků a rekonstrukce celé události ...