Skotsko a brexit

Brexit, brexit, brexit, slyšíme téměř denně ze všech médií. Odchod Velké Británie z Evropské unie bude mít jistě dalekosáhlé důsledky. Jaké? Všichni se tváří, že umí věštit budoucnost, ale faktem je, že nikdo neví, jak to dopadne a co přesně to vyvolá. Brexit bude mít zřejmý dopad také na Skotsko. Co bude brexit pro Skotsko znamenat a jak se to dotkne našich cest na sever?

Situace je v současné době velmi nečitelná. Oficiální datum odchodu Velké Británie z EU je stanoven na 29. března 2019, ovšem poté, co britský parlament odmítl předloženou dohodu o vystoupení z EU se stala situace vyhrocenější. Nejen že to výrazně podkopalo postavení premiérky Theresy May, ale hlavně to nakrklo Iry, Velšany i Skoty. Skotsko od počátku brexit odmítá, což potvrdil i skotský parlament v květnu 2018 a pokud by k němu skutečně došlo, navíc bez dohody, hodlá první ministryně Nicola Sturgeon vyvolat nové referendum o odtržení Skotska z britského svazku. Skotsko, v duchu staré aliance s Francií proti Anglii, nemá ani v nejmenším zájem izolovat se od ostatní Evropy. Proto také Skotská národní strana podporuje opakování referenda o brexitu. To ale britská premiérka odmítá. Osud brexitu je nejistý a nelze vyloučit možnost, že nakonec k žádnému nedojde. A nebo dojde, ale mnohem později, než jak praví rozvrh.

A co případný brexit bude znamenat pro nás a naše cesty do Skotska? Zatím všichni přísahají, že po přechodnou dobu dvou let bude stačit pro cestu do Británie stále pouze občanský průkaz. Osobně bych toto nepodceňoval, za dohadování na letišti to určitě nestojí a raději bych si přibalil i pas. Svůj doklad samozřejmě potřebují i děti. Kdo ho dosud nepotřeboval, ať si ho radši udělá. Británie sice není v schengenu, ale pokud nebude ani v EU, bude pro hlídací psy mnohem snazší vás poslat domů, pokud se jim nebude líbit váš středoevropský výraz. Buďme však optimisty. Trochu nepříjemné může také být možné ztížení podmínek letecké přepravy. V případě brexitu již nebude možné domáhat se ochrany spotřebitele v případě zpoždění či zrušení letu podle pravidel EU, která se od začátku zdála britským leteckým společnostem příliš přísná.

Pokud by došlo k tzv. tvrdému brexitu, tedy odchodu Británie z EU bez dohody, projeví se to nepříznivě také na ceně letenek. Letecké společnosti již nebudou moci využívat „otevřené nebe“, ale o letech budou muset vyjednávat s EU nebo možná přímo s jednotlivými státy. Náklady se tedy zvýší, což se samozřejmě promítne do cen, nyní velmi nízkých. V důsledku toho by pak mohlo dojít k omezení letů a snížení konkurence na trasách do Británie, včetně Skotska. Pokud tedy plánujete navštívit Skotsko či jiné části Británie, kupte si letenky co nejdřív.

Teoreticky pozitivním dopadem by mohlo být možné oslabení britské libry, které by nám trochu vykompenzovalo dražší lety. Faktem ovšem je, že ve směnárnách se již kurs britské a skotské libry srovnal.