Fakta o Skotsku

„Každý člověk, který se rozhodne psát, má dva nesporné úkoly: věrnost faktům a jejich co nejlepší podání.“

Skotsko (gaelsky Alba), někdejší království Skotů, je v současnosti jednou ze čtyř historických zemí Spojeného království Velké Británie a Severního Irska.

Hlavním městem Skotska je Edinburgh, ovšem prvenství největšího města drží Glasgow. Celková populace Skotska čítá podle údajů z roku 2017 5 424 800 obyvatel, přičemž zhruba čtvrtina obyvatel (cca 1 200 000 obyvatel) žije právě v Glasgow a jeho okolí. Svou rozlohou 78 772 km2 je Skotsko srovnatelné s Českou republikou (78 866 km2).

I když má samotné Skotsko pouhých cca 5,5 milionu obyvatel, po celém světě se ke skotským kořenům hlásí další desítky milionů lidí. Skotská emigrace v 18. a 19. století se významnou měrou podílela na utváření Spojených států amerických, Kanady, Austrálie i Nového Zélandu. V USA se ke skotským kořenům hlásí přes 9 milionů lidí, v Kanadě má zdejší kanadsko-skotská komunita přes 4,5 milionu členů, v Austrálii deklaruje skotský původ přes 2 miliony lidí. I proto se mnoho šikovných Skotů zapsalo do dějin nejrůznějších zemí svými objevy, vynálezy, počiny a životy.

Geologie a geografie Skotska

Z geologického hlediska lze Skotsko rozdělit na tři části. Od jihu je to Southern Uplands, Central Lowlands a Highlands and Islands. Southern Uplands (Jižní vrchovina) je tvořena zhruba 200 km dlouhým pásem kopců, oddělených širokými údolími. Navazující Central Lowlands (Centrální nížina) je pevninským riftem s dávnou vulkanickou činností, v jehož nížinách jsou koncentrovány 4/5 skotské populace, žijící v největších městech země. Oblast Highlands and Islands (Vysočina a Ostrovy) se rozkládá na severu a západě Skotska a je tvořena převážně prvohorními skálami. V této oblasti se rozkládají nejmohutnější pohoří Skotska i celé Británie - Grampian Mountains, Cairngorms a Cuillins. Poslední doba ledová v pohořích vytvořila dlouhá hluboká údolí (glen), v řadě z nich se nacházejí jezera (loch).

Ke Skotsku náleží také více než 790 ostrovů, rozdělených do čtyř velkých geografických skupin; Orkneje a Shetlandy na severu a Vnitřní a Vnější Hebridy na západě.

Nejvyšší hora – Ben Nevis v pohoří Grampians s výškou 1345 m (zároveň nejvyšší hora Británie)

Největší ostrov - Lewis and Harris ze souostroví Vnějších Hebrid s rozlohou 2 179 km2

Nejdelší řeka – Tay s délkou 188 km

Nejrozlehlejší jezero - Loch Lomond s vodní plochou 71,12 km2

Nejhlubší jezero - Loch Morar s hloubkou 310 m, což přesahuje hloubku Severního moře

Nejobjemnější jezero - Loch Ness s 7 452 miliony m3 vody, což je více, než objem vody ve všech jezerech Anglie a Walesu

Správní dělení Skotska

Skotsko je děleno na 32 menších administrativních oblastí (council areas) včetně ostrovů, které nahradily starší dělení na hrabství (counties). V některých případech převzaly současné oblasti jména svých předchůdců, avšak hranice jsou jiné:

Aberdeen City, Aberdeenshire (zahrnující historické kraje Aberdeen, Banff, Kincardine), Angus, Argyll and Bute, Clackmannanshire, Dumfries and Galloway, Dundee City, East Ayrshire, East Dunbartonshire, East Lothian, East  Renfrewshire, City of Edinburgh, Falkirk, Fife, Glasgow City, Highland (zahrnující historické kraje Caithness, Sutherland, Ross a Cromarty, Inverness, Nairn a Vnitřní Hebridy), Inverclyde, Midlothian, Moray, North Ayrshire, North Lanarkshire, Perth and Kinross, Renfrewshire, Scottish Borders (zahrnující historické kraje Berwick, Roxburgh, Peebless a Selkirk), South Ayrshire, South Lanarkshire, Stirling, West Dunbartonshire, West Lothian, Na h-Eileanan Siar (Vnější Hebridy), Orkney Islands a Shetland Islands.

Oficiální hlavou Skotska je král Karel III., který stojí v čele konstituční monarchie. Vlastní skotské záležitosti ale od roku 1998 spravuje skotský parlament, obnovený po 291 letech. Roku 1999 proběhly první novodobé skotské volby, z nichž vzešlo 129 poslanců. Skotský parlament je jednokomorový, V současnosti stojí v čele skotské vlády první ministr Humza Yousaf, který roku 2023 nahradil Nicolu Sturgeon.

Skotská mluva

Ve Skotsku se hovoří třemi oficiálními jazyky; angličtinou, skotštinou (Scots) a skotskou gaelštinou (Gaelic). Nejpoužívanější a nejrozšířenější je angličtina. Vedle angličtiny pak lze rozlišit také skotskou angličtinu s mnoha originálními výrazy a specifickou mluvou. Skotština, která se během středověku vyvinula z angličtiny, je méně používaná než angličtina a má čtyři další dialekty. Kromě Skotska se tímto jazykem mluví také v irském Ulsteru.  Původní a kdysi dominantní gaelština, keltský jazyk, byl systematicky vytlačen angličtinou a dnes je možné se s ním setkat v části Highlands a především na Hebridských ostrovech. Podle průzkumu z roku 2011 mluví gaelštinou pouhých 57 602 lidí, což v rámci populace Skotska představuje 1,1%. Pro srovnání, roku 1755 gaelštinu ovládalo 289 798 obyvatel Skotska a ještě roku 1931 to bylo 136 135 lidí. Za hranicemi žije gaelština v kanadských provinciích Nové Skotsko (Nova Scotia) a Ostrov prince Edwarda.

Scots language

Auld Reekie

 Edinburgh

ben

 hora

munro

 každá skotská hora vyšší než 3 000 stop (cca 915 m)

glen

 údolí

loch

 jezero

craig

 strmá, obtížně dostupná skála či  vrchol

wynd

 rovná postranní ulička

kirk

 kostel

brig

 most

bonnie /bonny

 hezký / hezká, milý

laddie

 chlapec, mladý muž

lassie

 dívka

auld

 starý

tatties

 brambory

Scottish Gaelic

Alba

 Skotsko

Alba gu bràth!

 Skotsko navždy!

Fàilte!

 Vítejte!

Latha math

 Dobrý den, ahoj

Slàinte!

 Na zdraví! (přípitek)

Tapadh leibh

 Děkuji

uisge beatha

 whisky (doslovně živá voda)

Symboly Skotska

Ačkoliv je Skotsko již přes tři staletí součástí Velké Británie, stále si udržuje vlastní kulturní identitu. Její součástí je také celá řada symbolů. Nejstarším z nich je patrně skotská vlajka, bílý svatoondřejský kříž na modrém poli, které sekunduje vlajka královská s červeným lvem ve žlutém poli. Plnohodnotným symbolem země je rovněž bodlák, který se objevuje i na oficiálním znaku skotských králů a ve Skotsku je prakticky všudypřítomný. Tradičním skotským heraldickým zvířetem je jednorožec, symbol klidu a harmonie, jako protiváha divokému a útočnému lvu Angličanů.

Skotsko není suverénním státem a tudíž nemá oficiální státní hymnu, přesto má ale hymnu neoficiální. V současnosti je za ni považována píseň Flower of Scotland, někdy tak bývá označována i skladba Scotland the Brave. Za nejstarší neoficiální hymnu platí píseň Scots Wha Hae, vyprávějící o králi Robertu Bruceovi a jeho slavné bitvě u Bannockburn. Rovněž neoficiálními, tím více však ikonickými symboly Skotska jsou věci spojené především s tradiční kulturou skotské Vysočiny (Highlands); tartan, vlněná látka s kostkovaným vzorem, tradiční oděv kilt, který se z tartanu vyrábí, dudy, whisky, těžkoatletické sportovní soutěže Highland Games, tanec nebo tradiční pokrm haggis. O všech těchto a mnohých dalších se postupně dočtete ve Skotském blogu.

Nejstarší ve Skotsku

Traquair House, nejstarší soustavně obývaný dům

St Andrews Old Course, nejstarší golfové hřiště na světě

Fortingallský tis, nejstarší strom ve Skotsku se stářím 2 – 3 tisíce let v Glen Lyon

Hunterian Museum, nejstarší museum ve Skotsku, otevřeno roku 1807

Glenturret Distillery, nejstarší palírna whisky ve Skotsku, oficiálně založená roku 1775, je tu vystavena největší láhev whisky na světě se značkou Famous Grouse

The Sheep Heid Inn, nejstarší hospoda ve Skotsku, od roku 1360 funguje v Edinburghu

Aberdour Castle a Castle Sween, nejstarší hrady ve Skotsku, vznikly kolem roku 1200

Warren Field (Aberdeenshire), zřejmě nejstarší kalendář na světě z doby kolem roku 8 000 př. Kr.

Ceres Games (Fife), nejstarší Highland Games ve Skotsku, konané od roku 1314

Praktické rady na cestu

Kdy do Skotska? Kdykoliv … Skotsko je krásné v každé roční době. Vrcholem sezóny jsou letní měsíce červenec a srpen, kdy jsou stejně jako v ČR i v celé Británii školní prázdniny. V průběhu léta probíhá také řada festivalů, v srpnu ten největší, zahrnující i přehlídku vojenských kaple Military Tattoo, se odehrává v Edinburghu. Od května do září po celém Skotsku pak probíhají tradiční Highland Games, z nichž ty největší a nejproslulejší pořádá královská rodina v Braemaru každou první sobotu v září.

Hlavní sezóna zároveň znamená, že je všude výrazně víc turistů, ubytovací kapacity jsou v mnoha případech vyčerpané a ceny jsou vyšší než v jiných obdobích roku. Příhodným a velmi pěkným obdobím pro putování po Skotsku jsou také měsíce květen, červen a září. Frekventovaným časem bývá rovněž konec roku, kdy Skotové slaví Hogmanay (český Silvestr), doprovázený bujarým veselím, návštěvami přátel, dáváním dárků. Do jisté míry je Hogmanay ve Skotsku populárnější než Vánoce. Dalšími významnými svátky je Burns Night 25. ledna (oslava národního skotského básníka Roberta Burnse) a St Andrews Day 30. listopadu (svátek patrona Skotska sv. Ondřeje). Mezi těmito daty je spousta dalších významných a oslavovaných dnů, jejichž podrobnější výčet dostane samostatný prostor v rámci Skotského blogu.

S trochou nadsázky lze říci, že Skotsko nemá podnebí, ale pouze počasí. To je poněkud proměnlivé, na východním pobřeží bývá slunečněji a fouká svěží vítr, naopak na západním pobřeží častěji prší, zimní teploty jsou tam vlivem Golfského proudu mírnější. Subtropickému rostlinstvu se tu celkem daří. Déšť bývá drobný a vytrvalý, mlhy poctivě husté, hodí se ale i sluneční brýle. Zejména v letních měsících se sluníčko umí řádně opírat od úsvitu do soumraku.

Pro cestu do Skotska je třeba od 1. ledna 2021  mít cestovní pas, Je to jeden z důsledků vystoupení Spojeného království z EU, mnozí ale změnu nepocítí, neb s pasem cestovali i dříve. Děti musejí mít vlastní cestovní doklad. Víza nejsou u krátkodobých pobytů do 6 měsíců zapotřebí. Pokud jde o nutné vybavení, pak je nezbytné mít dobrou ochranu proti větru a dešti, pevná a kvalitní obuv do terénu přijde vhod téměř všude, nezapomeňte na cestovní adaptér do elektrické sítě, protože v celé Británii jsou jiné zásuvky i napětí než v ČR. Především na Vysočině a ostrovech je velmi účelná hustá moskytiéra na zakrytí hlavy a sprej proti hmyzu, konkrétně proti nekonečným hejnům muchniček (midges). Nejlépe pokud si odpuzovač koupíte přímo ve Skotsku, běžné přípravky muchničkám spíš chutnají. Mnohé praktické vybavení (oděvy, boty, batohy, outdoorové vybavení atd.) pro cesty nejen po Skotsku pořídíte v prodejnách nebo na e-shopu Bushman. Je to značka, kterou mám prověřenou mnoha cestami a pro její účelnost, pohodlí i styl jsem si ji oblíbil.

Vedle plošně uznávané britské libry má Skotsko vlastní měnu, libru skotskou. Jedná se o oficiální měnu, platnou po celé Británii, s její praktickou akceptací však někdy bývají za hranicemi Skotska problémy. Kurz skotské libry bývá o něco přívětivější. Telefonní předvolba je 0044. Skotsko leží na nultém poledníku, při návštěvě si tedy posuňte hodinky o 1 hodinu zpět. Nejobvyklejším způsobem, jak se do Skotska dostat, je v současnosti letecká doprava. Do Edinburghu létá z Prahy Ryanair a EasyJet, s EasyJet můžete z Prahy letět také do Glasgow. Pro levné letenky mrkněte na Honzovy letenky. Cestovat lze rovněž autobusem do Londýna a odtud busem či vlakem do Skotska. Vlak do Edinburghu jezdí z nádraží King's Cross, cesta trvá cca 5,5 hodiny.

Skotsko můžete poznávat organizovaně v rámci poznávacích zájezdů, které nabízí řada českých cestovních kanceláří a agentur nebo na vlastní pěst. Pokud se rozhodnete Skotsko poznávat po vlastní ose a půjčit si v některé půjčovně na letišti vůz, mějte na paměti, že je zapotřebí mít kreditní kartu s dostatečným limitem. Na debetní kartu ani za cash vám nepůjčí ani koloběžku. Ve Skotsku se jezdí vlevo, logicky ale platí přednost zprava. Návod, jak řídit ve Skotsku, velmi povedeně ukazuje krátké video z produkce Visit Scotland: Z téže produkce je také druhý snímek, propagační video, ukazující pestrost a bohatství Skotska.

Kontakty

Velvyslanectví ČR ve Velké Británii

26-30 Kensington Palace Gardens, London W8 4QY, United Kingdom

Vedoucí úřadu: Její Excelence JUDr. Marie CHATARDOVÁ

Telefon na recepci: +44 (0)20 7243 7908  (po-čt 8:30-17:15 hod., pá 8:30-16:00 hod.)       Nouzová linka: +44/77 6968 2442

e-mail: london@mzv.gov.cz, london.consulate@mzv.gov.cz (dotazy a žádosti občanů ČR); london.commerce@mzv.gov.cz (dotazy pro byznys)

Generální konzulát ČR v Manchesteru  (s působností pro severní část Velké Británie)

Vedoucí úřadu: Mgr. Ivo LOSMAN

Nouzová linka: +44 (0) 738 865 5508                e-mail: Manchester@mzv.gov.cz www.mzv.gov.cz/manchester

4 Brindley Road, Stretford
M16 9HQ Manchester
,United Kingdom

Honorární konzulát ČR v Edinburghu (s působností pro Skotsko)

Honorární konzulka: Veronika MACLEOD

14 Eskside West, Musselburgh, EH21 6PL Edinburgh

Telefon: +44 7732 961720                                    e-mail: Edinburgh.Honorary@mzv.gov.cz

Provozní doba úřadu: čtvrtek 10:00 - 12:00

...

Literatura o Skotsku v českém jazyce:

Connery, Sean - Grigor, Murray: Býti Skotem, Praha 2009.

Deary, Terry: Zpropadené Skotsko, 2001

Ellis, Peter Berresford (překlad Jan Hrdina): MacBeth - velekrál skotský, Praha 2006.

Elphick, J. – Tipling, D.: Národní parky a další přírodní památky Velké Británie a Irska, Praha 2005.

Gambarová, Cristina: Hrady a zámky Skotska, Praha 2005.

Hrdina, Jan: Skotsko - Země dávných tajemství, Praha 2017.

Hrdina, Jan: Tajemství skotské krve, Praha 2018.

Hrdina, Jan: Skotskem po stopách seriálu Cizinka, Praha 2020.

Joujová, M. – Samek, D.: O hnědém medvědu ze zeleného údolí (Skotské pohádky, legendy a mudrosloví), Praha 2008.

MacLean, Charles: Svět whisky, Praha 2016.

McHardy, Stuart: Hamlet a královna Piktů, Praha 2010.

McKelvie, Robin -  McKelvie, Jenny: Skotsko - Velký průvodce National Geographic, Praha 2012.

Millar, Paul: Skotsko po česku, Praha 2015.

Millar, Paul: Znovu Skotsko po česku, Praha 2018.

Niemojowska, Maria: Poslední Stuartovci, Praha 2002.

Pojman, Zdeněk J.: Skotský deník, Praha 2010.

Stewart, Michael: Skotsko – Zapomenutá monarchie, Praha 2000.

Wilson, A.J. – Brogan, D. – McGrail, F.: Edinburské duchařské historky, Praha 2008.

Wormaldová, Jenny (ed.): Dějiny Skotska, Praha 2007.