Outlaw King: Král psanec se statečným srdcem boduje

Konečně poctivý příběh ze skotských dějin, řekl jsem si po prvním shlédnutí filmu Outlaw King. A trvám na tom stále. Film, vyprávějící příběh skotského krále Roberta Bruce na počátku jeho tažení za nezávislostí Skotska, se vskutku povedl a bez obtíží ustojí srovnání se slavnějším předchůdcem, všem dobře známým filmem Braveheart …

Je trochu udivující, že se osudů Roberta Bruce a jeho úspěšného a vítězného boje za osvobození Skotska chopili filmaři se vší důstojností až ve 21. století. Ale možná je to dobře. Kvalitní filmařská práce s využitím nejnovějších technologií i poctivé kaskadérské kousky a mistrovská režie Davida Mackenzieho příběhu jen prospěla. Mackenzie je Skot se srdcem na správném místě, nepotřebuje příliš fabulovat a vymýšlet si postavy, zápletky ani měnit dějiny. Pracuje s tím, co zanechala historie a se ctí. Ukazuje válku za skotskou nezávislost takovou, jaká byla a nezapomíná ani na Williama Wallace. Nechybějí klíčové události; přísaha porobených skotských šlechticů, velkolepé obléhání Stirlingu, Bruceova korunovace, jeho porážka a pronásledování až na pokraj sil, perzekuce jeho rodiny i první úspěchy. Závěrečná bitva je pak naprosto skvělá. Film by si zasloužil velké plátno a bez obtíží by utáhl i tříhodinovku stejně jako Gibsonovo pojetí skotských dějin.

Outlaw King je příběh uvěřitelný s respektem k historii, který se drží reality mnohem víc, než bývá u filmařů zvykem. Setkal jsem se i s mírným údivem kolegy historika, který byl překvapen tím, do jaké míry se Outlaw King drží reality. Člověku neznalému se můžou některé scény zdát poněkud filmové a nadnesené, jsou to přesně ty scény, které v podstatě kopírují skutečný průběh historických událostí; zabití Rudého Comyna v kostele, uvěznění Bruceových nejbližších v kleci na hradbách, vypalování vlastních hradů. Četl jsem recenzi jakéhosi nevědomce, jenž závěrečnou bitvu u Loudon Hill, která byla prvním jasným vítězstvím Roberta Bruce, označil za kopírování Statečného srdce. Blbec, prolétlo mi hlavou jako první, ale pak jsem ho politoval. Může si to klidně myslet když o tom nic neví, ale ať to nepíše do recenze.

Pochopitelně se nelze ubránit srovnání s oscarovým hitem z roku 1995 Statečné srdce. Braveheart je jistě skvělý film a řadu z nás zasáhl, ale byl z velké části fikcí. Většina klíčových událostí proběhla zcela jinak, bitva u Stirling Bridge se ve filmu odehrála bez mostu na zelené pláni. O postavách ani nemluvě. Sám Wallace nevypadal jako šlechtic z konce 13. století, ale jako Pikt z doby o tisíc let starší a románek s anglickou princeznou byl vzhledem k jejímu věku vyloučen. Přesto jsme si právě díky Statečnému srdci udělali první obrázek o dějinách Skotska a jeho slavném hrdinovi. Jen škoda, že z Roberta Bruce udělali zrádce. Outlaw King se odehrává ve Skotsku a také se ve Skotsku točil. Ani tím se zrovna nemůže Braveheart chlubit, úvodní záběry sice pocházejí z Glen Coe, ale pak se Mel Gibson se štábem přesunul do Irska. Naopak Mackenzie využil skotských reálií vrchovatě – Blackness Castle, Linlithgow Palace, Craigmillar Castle, Doune Castle, Glen Coe a spousta dalších skotských scenérií. Radost pohledět!

Má film o králi psanci také nějaká negativa? Má. V první řadě je to jeho délka. Je to přesně ten typ filmu, u kterého si řeknete: „To už je konec?“ Filmaři pořídili materiálu dostatek a i první verze filmu byla výrazně delší. Z neznámého a zbytečného důvodu se nůžky střihačů rozběhly až moc a z filmu zmizely i scény, které tam měly a musely zůstat, např. scéna útěku v řece a pověstné setkání s pavoukem. Společně se skutečností, že film nešel na velké plátno, ale premiéru si odbyl v TV a na počítačích, bych nedostatečnou délku označil za filmový zločin roku. Námitky bychom mohli vznést také proti vzhledu Roberta Bruce, u nějž není v jediném případu doloženo, že by nosil vousy. V porovnání s Gibsonovým Wallacem zanedbatelné a navíc, kdo ví, jak ve skutečnosti Bruce vypadal v době, kdy prchal Vysočinou a vedl partyzánskou válku s Angličany.

Osobně si chovám naději, že David Mackenzie dostane příležitost natočit pokračování. Přece jen vidět, jak Robert Bruce dobývá zpět Skotsko, sledovat odvážné kousky Jamese Douglase a vychutnat si slavnou bitvu u Bannockburn, je příliš podmanivé a neodolatelné.