Skotský blog
Autor: Jan Hrdina

Skotské postřehy všedního života
Skotsko je podmanivá země s krásnou přírodou, starobylými hrady a hlubokými jezery, kde často zaslechnete dudy a zahlédnete kilty, jeleny i veverky. A také tu žije svébytný lid s řadou zvyků, které nám mohou připadat poněkud zvláštní až nepochopitelné. Které to jsou?
„Nejlépe procestovat Skotsko křížem krážem a zkusit i trochu zabloudit,“ říká autor Jan Hrdina
Skotsko, jeho krásy, záhady, souvislosti českých a skotských dějin, populární kultura i filmové a seriálové hity včetně ságy Cizinka. To i mnoho dalšího bylo předmětem rozhovoru, který před časem publikoval časopis 100+1 Historie Speciál. Nyní Skotský blog přináší původní nezkrácenou verzi rozhovoru s historikem a publicistou Janem Hrdinou ...
Spiknutí střelného prachu
Vyhodit do povětří parlament i s králem Jakubem Stuartem byl plán vskutku neotřelý, odvážný, ale špatně připravený. Spiklenci, vedení Guyem Fawkesem, jistě netušili, že se z jejich pokusu o atentát zrodí oblíbený lidový svátek. Co za plánem na odstranění krále roku 1605 stálo, proč se nezdařil a jak dopadli atentátníci? Začtěte se do svědectví z výslechu viníků a rekonstrukce celé události ...
"Problémy vždycky chodí od jihu," říká Češka o aktuální situaci ve Skotsku
Českými médii v minulých dnech proudily zprávy z Velké Británie o totálním kolapsu v dodávkách pohonných hmot, o tisících chybějících řidičů kamionů, kteří palivo do čerpacích stanic dovážejí a na to navazující váznoucí zásobování hyper, super i obyčejných obchodů. Jaká je aktuální situace ve Skotsku? Chybí i tam palivo? A jak je to s epidemickými opatřeními?
Wavesbury: Románové okno do britských dějin
Mnohým z vás jistě neunikla románová série Wavesbury, pojednávající osudy anglického důstojníka a jeho skotské ženy. Neb je to dílko inspirativní a povedené, navíc s patrnou skotskou stopou, nabídl jsem jeho autorovi Davidu Návarovi, aby napsal něco o vzniku a pozadí této románové série. Jak tedy Wavesbury vznikl a kam se ubírá?
MacBeth, nejskvělejší ze skotských králů
Jméno MacBeth je v myslích většiny lidí spojováno se slavným dramatem Williama Shakespeara o špatném a krutém králi, vládnoucím ve středověkém Skotsku. Nic ale není vzdálenější pravdě. Ve středověkých dějinách celé Británie bychom našli jen málo panovníků, kteří byli stejně oblíbení a schopní jako právě MacBeth …
Za krále a za vlast: Povstání markýze z Montrose
I když je vleklý spor mezi králem a parlamentem v polovině 17. století znám jako anglická občanská válka, důležitým kolbištěm bylo také Skotsko. Právě zde pevně držel králův prapor markýz Montrose, jenž tváří v tvář přesile dokázal pro krále vybojovat šest vítězných bitev. Jeho osud byl však tragický a podobně jako jiní výteční skotští vojevůdci skončil na popravišti.
Skotské volby skončily, boj o nezávislost začíná
Nezávislé Skotsko? Před několika staletími realita, poté vzdálený sen a dnes ožehavá politická otázka. Nyní, soudě podle výsledků skotských voleb, je samostatnost možná o krok blíž. Jednoznačné volební vítězství skotských nacionalistů nenechává na pochybách, že se pánové ve Westminsteru budou muset velmi vážně zabývat skotskými záležitostmi …
Poslední vzdor u Cullodenu
V létě roku 1745 se na skotském pobřeží vylodil potomek a dědic královského rodu Stuartovců, princ Karel Edward, aby rozpoutal poslední jakobitské povstání. I když získal několik pozoruhodných vítězství, nakonec musel pod tlakem postupující britské armády přijmout rozhodující bitvu. Tak došlo 16. dubna 1746 k osudovému střetu u Cullodenu, který určil směr britských dějin na další dvě století. Jak bitva před 275 lety probíhala?
Nejobávanější válečníci Irska
Narodili se pro boj, vyrůstali pro boj, boji se učili, boj byl jejich chlebem a v boji často umírali. Po tři století představovali rozhodující sílu v bojích irských klanových náčelníků mezi sebou i s Angličany. Říkalo se jim galloglassové ...