Skotsko na starých pohlednicích

Žádné barevné fotografie, koláže, retuše s přesycenými barvami, kýčovité výjevy a nesmyslné kompilace. Ne že by dnešní pohlednice nejen ze Skotska postrádaly své kouzlo, většinou objevíte i pár pěkných, ale staré pohlednice, ať už černobílé, kreslené a nebo s reprodukcemi poctivé malířské práce představují tak trochu jiný svět …

Pohlednice patří k oblíbeným suvenýrům i sběratelským předmětům. Mohou být malým uměleckým dílem, bylo tomu tak zejména v minulosti a bez nadsázky je na nich celý svět. Sběratelství pohledů má i svůj vlastní název, je to filokartie. Historie pohlednic je bohatá, mnohem bohatější je ale historie, kterou pohlednice zachycují.

Za prvního vydavatele pohlednic je považován francouzský rytec Desmainsons, který zhotovil první pohlednici roku 1777. První reklamní pohlednice se objevila v roce 1872 ve Velké Británii a tamtéž byly vydány také první poštovní známky. Stalo se tak roku 1840. První lepivou známku pak vynalezl Skot James Chalmers. Pohlednice byly původně ručně malované, první obrazová (fotografická) pohlednice se objevila roku 1894 ve Velké Británii. Lety 1890 – 1915 je pak vymezen tzv. zlatý věk pohlednic.

Dnes se na pohlednicích obvykle posílá krátký vzkaz z cest nebo k významné příležitosti. Ten se píše na zadní stranu, avšak nebylo tomu tak vždy. Původně se vzkaz psal na přední stranu k obrázku, teprve v roce 1902 se ve Velké Británii změnila pravidla a bylo nově umožněno psát vzkaz na zadní stranu pohlednice, kam se dosud psala pouze adresa …

Stobs Castle, Hawick na pohlednici s razítkem z roku 1909 a známkou s portrétem krále Edwarda VII.
Brig of Balgownie, Aberdeen na pohlednici s razítkem z roku 1945 a známkou s portrétem krále Jiřího VI.. Za povšimnutí stojí vzkaz premiéra Winstona Churchilla na zadní straně pohlednice: "This is a time for everyone to stand together, and hold firm!"
Divoká krajina s vrcholky Canisp, Suilven a Coulmore, Lochinver, Sutherland s razítkem z roku 1964 a známkou s portrétem mladé královny Alžběty II.