Jak se nosí kilt

Ke Skotsku a jeho kultuře neodmyslitelně patří tradiční horalský oděv, jemuž jednoznačně dominuje kilt. S hrdostí sobě vlastní ho nosí nejen Skotové rodem, ale též Skotové duší. A těch není zrovna málo. Jak ale takový kilt správně nosit, abyste nevypadali jako stará Blažková v sukni po babičce?

Původ kiltu sahá do 16. století, kdy se z vlněného pláště nošeného přes spodní, šafránově žlutou tuniku, vyvinul samostatný oděv, tzv. velký pléd (gael. feileadh mòr). Původní plášť se příliš nelišil od plášťů, které nosili Keltové za dob římského impéria, mohl být jednobarevný i tartanového vzoru, což záleželo zejména na ekonomických možnostech majitele. S větší dostupností vlny, která bývala na Vysočině poměrně vzácná, došlo během 16. století ke zvětšení běžných plášťů natolik, že bylo možné se do nich zabalit a v pase přepásat. Velký pléd nebo též velký kilt byl na světě a poměrně rychle se rozšířil mezi všechny vrstvy obyvatelstva. Nošení velkého plédu se během 17. století ustálilo v podobě, kdy se vlněná kostkovaná látka (tartan), dosahující délky téměř 6,5 metru, ve spodní části poskládala, nositel si na pléd lehl, zabalil se do něj a v pase přepásal širokým opaskem. Horní polovina oděvu se buď sepnula na levém rameni sponou, případně se tkanina nechala vzadu viset volně dolů nebo ji bylo možné přehodit přes ramena i hlavu.

Nošení velkého plédu je písemně doloženo nejpozději k roku 1594, jedním z jeho nejstarších zobrazení je rytina z doby kolem roku 1630, zobrazující čtyři Skoty z Mackayova regimentu, který byl během Třicetileté války součástí švédského vojska. Velký pléd se stal pevnou součástí gaelské tradice Highlands. Malý kilt (gael. fèileadh beag), zvaný též filibeg, je de facto dolní částí kiltu velkého, jehož sklady byly v pase sešité a objevuje se v prvních dekádách 18. století. Malý kilt od horalů poměrně rychle převzala také armáda a tak se kilt jako součást uniformy přenesl přes těžké období po Cullodenu a vstoupil do 19. století, kdy se stal součástí skotské národní identity a kulturního dědictví. Nezbytným a vpravdě praktickým doplňkem kiltu, nahrazujícím kapsy, je sporran, kožená brašna zavěšená na samostatném řemeni a nošená ve výši rozkroku. Sporrany se podle vzhledu a účelu dělí na několik druhů, od tradičních přes vojenské až po formální.

Kdo chce kilt nosit, měl by si uvědomit, že je to výrazný kulturní a etnografický prvek skotské kultury, vskutku národní kroj, jehož nošení má jistá pravidla. Pokud to uchopíte za špatný konec, můžete se setkat s posměchem a někdy též nevolí Skotů. Za kilt, ať již malý nebo velký, nelze považovat jakoukoliv kostkovanou látku, kterou se omotáte. Pokud není dostatečné délky, tím spíš. Stejně tak vám dobře neposlouží dámská kostkovaná sukně. Jako odstrašující příklad, při plném vědomí toho, že šlo o nadsázku stejně jako slabinu televizního fundusu, může posloužit kostým baviče Jiřího Wimmera z 80. let, kdy se ve scénce se zpěvákem Karlem Černochem objevil ve „skotském“ úboru. Zásadní tedy je mít pravý kilt, řádně ušitý bez ohledu na to, zda je z umělého materiálu nebo vlny.

Tradiční kilt, ideálně nošený ve správné délce, nelze chápat jako solitér. Právě naopak. Pokud odhlédneme od jeho současné renesance, kdy se vyrábějí kilty taktické, módní, jednobarevné opatřené kapsami, přesto však evokující tradici, je kilt součástí horalského kroje, pevně spojeného s kulturou Highlands. A stejně jako třeba náš kroj hanácký nebo valašský má řadu doplňků. Pokud tedy plánujete pořídit kilt, počítejte rovnou i se sporranem. Sporran rozhodně není kabelka uvázaná kolem pasu, ale tradiční brašna, plnící funkci kapes, v níž horalové nosili vše potřebné. Je to vskutku praktický doplněk, který vám bude k užitku.

Ke kiltu samozřejmě patří také opasek. Součástí tradičního kroje jsou rovněž podkolenky s podvazky a sgian dubh, což je nůž zastrčený v podkolence. Pravou přední stranu kiltu zdobí kilt pin, jenž má rovněž praktický účel. Dál pak záleží na tom, zda chcete úbor pro formální příležitost nebo pro denní nošení. Pokud volíte formální oděv, vězte, že ke kiltu patří speciální obuv, košile, vesta či sako nebo obojí.

Jenomže nošení kiltu je ještě o něco košatější. Kilt je alternativou kalhot a jako takový jej můžete v závislosti na počasí nosit prakticky jakkoliv. Je to živoucí část skotské kultury i všedního života, a tak jej můžete nosit s tričkem a sandály (ne, podkolenky vážně nepotřebujete) nebo třeba se svetrem, bundou (lépe vypadá kratší) a pohorkami. Dobře vypadá kilt také s polokošilí. Fantazii se meze téměř nekladou. Co je ale důležité, mít skutečný kilt, vědět, k jaké příležitosti si ho berete a jak chcete vypadat.

Pokud si chcete nošení kiltu užít, mít k tomu stylové a pohodlné oblečení, pak lze jen doporučit oblečení české značky Bushman. Ať už trika, košile nebo bundy, v kiltu a oblečení Bushman budete vypadat autenticky. A pokud byste chtěli chodit v kiltu po Skotsku, pohodlné a vskutku praktické boty do skotského počasí pořídíte rovněž u Bushmana. Mám to vyzkoušené v praxi a mohu vskutku doporučit.