Vítejte ve Skotském světě

Skotsko v srdci Evropy. I tak by se dal označit nový web o všem skotském s hrdým názvem Skotský svět…

Ke Skotsku mám od malička silnou, nevysvětlitelnou a stále se prohlubující náklonost. V rozhovorech se mě redaktoři a moderátoři prakticky pokaždé ptají, proč právě Skotsko. I já sám jsem se ptal, ale racionální vysvětlení to nemá. Už v dětství mě fascinoval zvuk dud i hravé tóny tradiční skotské hudby, doprovázející tancovačku ceilidh. Pouhá televizní upoutávka na filmovou novinku Statečné srdce (Braveheart) mi v 90. letech rozbušila srdce a zvýšila adrenalin mimo tabulkové hodnoty. Hlava to nechápe a ani se o to nesnaží, ale srdce má jasno.

Skotsko je láska, vášeň a osud. Podmanivá země, která pravidelně vyhrává nejrůznější ankety o nej místa planety, bohaté dramatické dějiny, překrásná příroda, srdeční a charismatičtí lidé, vznešené stavby i jedinečné tradice míchají koktejl, jemuž nelze odolat. Ochutnáte jednou a stanete se závislými. Rozhodl jsem se tedy svou závislost přetavit v něco víc a pro větší blaho lidstva, Skotska i své vlastní uspokojení jsem na Skotsko soustředil svůj soukromý i odborný zájem. Pár knih, desítky článků, přednášky a debaty, osvěta v médiích a nyní také nový web s všeobjímajícím názvem Skotský svět. Nic lepšího, co by vystihlo plnou šíři skotských dějin, kultury a všeho ostatního skotského, mě nenapadlo.

Ve Skotském světě má každý šanci najít to, co ho zajímá. Od přehledných praktických rad a důležitých údajů přes inspirativní fotografie a videa až po aktuální informace o skotském dění u nás i ve Skotsku. Především ale přináší Skotský blog, kde se budou pravidelně objevovat příspěvky se skotskou tematikou. Jejich škála bude natolik pestrá, že nemá cenu vypočítávat jednotlivá témata, každý si najde to své. Hlavním kritériem příspěvků je informační hodnota, poutavost a rovněž aktuálnost. Web Skotský svět je také úzce propojen s facebookovou stránkou Skotský svět / ScotWorld, která se již pevně usadila v povědomí milovníků Skotska.

Doufám, že se Skotský svět stane vyhledávaným útočištěm nás, kteří máme Skotsko hluboko v srdci ... Alba gu bràth!