Tucet tváří skotského sportu

Když se podíváte pod pokličku skotské kultury, možná Vás překvapí, kolik sportů má ve Skotsku svůj původ. Není to pouze silácké házení a vrhání kde čím. Slyšeli jste třeba o sportu zvaném shinty? Je to praotec kolektivních sportů a hraje se dodnes …

Skotské Highland games jsou patrně nejvýraznějším a největším svátkem skotské kultury a zahrnují nejoriginálnější disciplíny. Původně to bylo především zápolení siláků, připravujících se na válku a trénujících s tím, co měli stále k dispozici – klády, balvany a lana. Podle tradice si z vítězů her skotští králové vybírali své nejlepší bojovníky. Dodnes se siláci trumfují v ikonických těžkoatletických disciplínách (hod kládou, vrh balvanem, hod závažím do dálky a do výšky, hod skotským kladivem, který se stal olympijským sportem, hod balíkem slámy do výšky, přetahování lanem a farmářský běh), k nimž se časem přidala také klání dudáckých a bubenických kapel i jednotlivců a soutěže ve skotských tancích. Zejména Highland dance je fyzicky velmi náročný, srovnatelný s gymnastikou a ti nejlepší se každoročně utkávají v soutěžích po celém Skotsku. Počátky Highland games sahají hluboko do středověku, avšak jejich současná podoba pochází z 19. století. Skotské hry, které se konaly při příležitosti světové výstavy v Paříži roku 1889, inspirovaly baron Pierra de Coubertina k obnovení tradice Olympijských her.

Starým sportem ostrovních Keltů je shinty (gael. camanachd), který se velmi originálně uvedl v první sérii Cizinky v epizodě „The Gathering“, kdy ho pod hradbami Leochu hraje Dougal s Jamiem a dalšími. Shinty je přímým předchůdcem irského hurlingu a jde o dávnou kolektivní hru Gaelů, o níž se vypráví už v mýtech o irském hrdinovi Cúchulainnovi. Shinty byla ve Skotsku dříve hojně rozšířená, dnes se hraje převážně na Vysočině a ve velkých městech, kam lidé z Vysočiny odcházeli zejména v 19. století. Na každé straně hřiště stojí dvanáct hráčů, v případě ženského družstva deset, hraje se 90 minut s jedinou pěti minutovou přestávkou, a i když hra může připomínat např. florbal, je tu několik zásadních rozdílů. Zejména hůl caman má výrazně širší použití. Shinty má významnou sociální úlohu, stmeluje místní komunity a vychovává stále nové generace. Právě z této hry se vyvinul lední hokej a také golf, jenž je dalším významným vkladem Skotů světu.

Moderní golf vymysleli Skotové již ve středověku, první písemná zmínka o golfu pochází z roku 1457, kdy je královským výnosem tento sport (gowf) spolu s fotbalem (futball) zakazován, neboť odvádí od tréninku lukostřelby nezbytné pro válku. Golfu holdovala i Marie Stuartovna a v následujících staletích se stal módní záležitostí. Jistému Johnovi Rattrayovi, vítězi trofeje stříbrného míčku s vlastním jménem, golf zachránil život. Rattray se totiž roku 1745 připojil k jakobitskému povstání, což ho přivedlo do žaláře v Inverness. Avšak jeho spoluhráč Duncan Forbes, lord Culloden, jedna z klíčových osobností vládní strany ve Skotsku, se za něj přimluvil a zachránil ho před šibenicí. Rattray pak stříbrnou trofej Silver Clubu vyhrál ještě dvakrát. Asi nepřekvapí, že se ve Skotsku nachází také nejstarší golfové hřiště na světě St. Andrews Old Course.

Posledním sportem skotského původu je curling, kterému se Skotové věnovali nejméně od 16. století. Nejstarší curlingový kámen nese letopočet 1511 a shodou okolností je uložen ve stejném muzeu jako nejstarší fotbalový míč světa. Oba pocházejí ze Skotska a oba jsou uložené v Stirling Smith Art Gallery and Museum. Curling se od počátku hrál na zamrzlých vodních plochách s obyčejnými balvany opatřenými držadlem. Pěknou sbírku můžete spatřit na Blair Castle. Nejstarší curlingový klub na světě je dosud fungující Kilsyth Curling Club, založený roku 1716. I curling dnes patří mezi olympijské sporty.