Tucet tváří skotského sportu
Když se podíváte pod pokličku skotské kultury, možná Vás překvapí, kolik sportů má ve Skotsku svůj původ. Není to pouze silácké házení a vrhání kde čím. Slyšeli jste třeba o sportu zvaném shinty? Je to praotec kolektivních sportů a hraje se dodnes …
Skotské Highland games jsou patrně nejvýraznějším a největším svátkem skotské kultury a zahrnují nejoriginálnější disciplíny. Původně to bylo především zápolení siláků, připravujících se na válku a trénujících s tím, co měli stále k dispozici – klády, balvany a lana. Podle tradice si z vítězů her skotští králové vybírali své nejlepší bojovníky. Dodnes se siláci trumfují v ikonických těžkoatletických disciplínách (hod kládou, vrh balvanem, hod závažím do dálky a do výšky, hod skotským kladivem, který se stal olympijským sportem, hod balíkem slámy do výšky, přetahování lanem a farmářský běh), k nimž se časem přidala také klání dudáckých a bubenických kapel i jednotlivců a soutěže ve skotských tancích. Zejména Highland dance je fyzicky velmi náročný, srovnatelný s gymnastikou a ti nejlepší se každoročně utkávají v soutěžích po celém Skotsku. Počátky Highland games sahají hluboko do středověku, avšak jejich současná podoba pochází z 19. století. Skotské hry, které se konaly při příležitosti světové výstavy v Paříži roku 1889, inspirovaly baron Pierra de Coubertina k obnovení tradice Olympijských her.
Moderní golf vymysleli Skotové již ve středověku, první písemná zmínka o golfu pochází z roku 1457, kdy je královským výnosem tento sport (gowf) spolu s fotbalem (futball) zakazován, neboť odvádí od tréninku lukostřelby nezbytné pro válku. Golfu holdovala i Marie Stuartovna a v následujících staletích se stal módní záležitostí. Jistému Johnovi Rattrayovi, vítězi trofeje stříbrného míčku s vlastním jménem, golf zachránil život. Rattray se totiž roku 1745 připojil k jakobitskému povstání, což ho přivedlo do žaláře v Inverness. Avšak jeho spoluhráč Duncan Forbes, lord Culloden, jedna z klíčových osobností vládní strany ve Skotsku, se za něj přimluvil a zachránil ho před šibenicí. Rattray pak stříbrnou trofej Silver Clubu vyhrál ještě dvakrát. Asi nepřekvapí, že se ve Skotsku nachází také nejstarší golfové hřiště na světě St. Andrews Old Course.
Posledním sportem skotského původu je curling, kterému se Skotové věnovali nejméně od 16. století. Nejstarší curlingový kámen nese letopočet 1511 a shodou okolností je uložen ve stejném muzeu jako nejstarší fotbalový míč světa. Oba pocházejí ze Skotska a oba jsou uložené v Stirling Smith Art Gallery and Museum. Curling se od počátku hrál na zamrzlých vodních plochách s obyčejnými balvany opatřenými držadlem. Pěknou sbírku můžete spatřit na Blair Castle. Nejstarší curlingový klub na světě je dosud fungující Kilsyth Curling Club, založený roku 1716. I curling dnes patří mezi olympijské sporty.