Skotský sport v ČR se organizuje. Přichází KládaCup!

Letošní rok se stane historicky prvním rokem, v němž se uskuteční česká národní liga tradičních skotských Highland Games. Skotská liga ponese název KládaCup a po více než pěti letech samostatného paralelního fungování místních skotských her a sportovních akcí, pořádaných Kládaklanem, vytvoří mezník skotského sportu v ČR.

Kládaklan se na sklonku roku 2018 domluvil s ostatními klany - s Clanem Orlických horalů a Skotským psem z Brna - na spojení sil a založení české národní ligy Highland Games – tradičních skotských těžkoatletických disciplín. Výsledkem je celonárodní sportovní liga, skládající se z řady lokálních sportovních závodů pod jednotnými pravidly, převzatými z originálních skotských pravidel, aplikovaných na české podmínky. Cyklus těžkoatletických klání ponese od počátku jméno KládaCup. Bude poprvé slavnostně zahájen v sobotu 18. května 2019 při příležitosti 3. ročníku Highland Games Úvaly u Prahy.

Sestávat bude ze šesti lokálních akcí, konaných napříč českými a moravskými lokalitami pod sjednocenými pravidly. Soutěže se mohou zúčastnit jak začínající zájemci o skotské sporty, tak ostřílení a zkušení sportovci s praxí z předchozích let. Soutěžit se bude v kategoriích Heavy A – zkušení sportovci, kteří již v minulosti vyhráli některou z místních soutěží a Heavy B – začínající a nadšení amatéři, především z řad místních sportovců. Samostatnou kategorii budou tvořit Masters – muži nad 45 let, kteří neztratili elán a chtějí si těžkoatletické disciplíny užít. Na konci sezony, po celkovém sečtení bodů účastníků soutěží, bude na závěrečné zářijové akci Monte Bú Highland Games v Brně, budou vyhlášeni historicky první vítězové KládaCupu.

Kládaklan připravil putovní poháry – originály skotských pohárů zvaných Quaich, původně sloužících k obřadnímu pití whisky, na kterých budou vyryta jména vítězů jednotlivých ročníků. Pastvou pro oči bude exhibice českého vicemistra světa v Highland Games Vladislava Tuláčka na akci Skotsko v Kostelíku u Rakovníka začátkem července, který bude předvádět výkony na světové úrovni. Na závodech v New Hampshire v USA, kde Jeho mistrovství sledovalo 35 000 diváků, překonal svůj a zároveň český rekord v hodu závažím do výšky –vymrštil čtvrtmetrákové závaží do výšky 5,42 m.

Letošní sportovní sezóna Highland Games začíná v květnu v Úvalech. Jste na ni srdečně zváni, ať už jako diváci, nebo jako soutěžící. Můžete si na vlastní kůži vyzkoušet tradiční sportovní hry, ze kterých vzešly současné olympijské hry. Na všech pořádaných akcích cyklu Highland Games si mohou vyzkoušet na vlastní kůži skotské disciplíny všichni příchozí, bez ohledu na věk. Jsou připraveny soutěže i pro nejmenší účastníky, kde to s nimi společně prožijí a profandí jejich rodiny. Jste co nejsrdečněji zváni jménem všech organizátorů, Kládaklanu, Clanu Orlických horalů a Skotského psa. Těšíme se na vás s gaelským přáním: „Nas fhaide nas motha

Poděkování na přípravě textu patří Jiřímu Proškovi a dalším členům Kládaklanu.