Skotsko se přiblížilo k nezávislosti

Volby v Británii skončily jasným vítězstvím konzervativců Borise Johnsona. Velmi dobrý výsledek ale získala také Skotská národní strana, která se stala třetí nejsilnější v britském parlamentu. Na pořadu dne je zcela logicky otázka brexitu, kterému díky drtivému vítězství toryů nic nebrání. Jenomže se tím zároveň otevřela Pandořina skříňka nezávislosti Skotska. Budou Skotové znovu bojovat za nezávislost?

Nekompromisní Boris Johnson dovedl konzervativce k drtivému vítězství v předčasných volbách, zatímco neomarxista Jeremy Corbyn v boji neobstál a se svými labouristy ztratil i řadu stranických bašt. Volby ale také přinesly velmi dobrý výsledek Skotské národní straně (SNP), která posílila oproti volbám před dvěma roky o 13 mandátů na celkových 48, což z ní učinilo třetí nejsilnější stranu v britském parlamentu. Nepřekvapí, že konzervativci naopak ve Skotsku zcela propadli. Jaký je další očekávaný vývoj? Staronový premiér Johnson hodlá své vítězství zúročit a dokončit vleklý proces odchodu Velké Británie z Evropské unie. Aktuální datum brexitu je stanoveno na 31. ledna 2020.

Pevné rozhodnutí premiéra Johnsona dostát výsledkům referenda o brexitu však může Velké Británii přinést řadu vážných zdravotních komplikací, které mohou vyústit ve smrt impéria. Vlastně už to začalo během hádek o brexit a definitivně rozběhlo spočítáním volebních výsledků. „Johnson nemá mandát k vytržení Skotska z Evropské unie,“ nechala se slyšet první ministryně Skotska Nicola Sturgeon. Je to tak. Skotové od začátku odmítají odchod z Evropské unie a skotská vláda dlouhodobě deklaruje připravenost vyvolat nové referendum o nezávislosti Skotska (indyref2). Premiér Johnson takový scénář samozřejmě odmítá. Kdo by se také chtěl stát premiérem, který rozbil Velkou Británii?

Referendum o odtržení Skotska z roku 2014 skončilo těsným výsledkem 55:45 % ve prospěch setrvání ve Spojeném království, to ovšem kolem volebních místností neobcházelo strašidlo brexitu. Skotům je v mnohém bližší spolupráce s Evropou a o brexit nestojí. Je tedy docela pravděpodobné, že pokud dojde na nové referendum o nezávislosti, může pro stoupence samostatnosti skončit vítězstvím. Kdo na tom bude víc tratit? To závisí na mnoha faktorech a odpověď není zrovna snadná, ale je zřejmé, že ústřední vláda se má čeho obávat. Skotsko již není tím chudým příbuzným Anglie, jak tomu bylo v 18. století, kdy byl vznik parlamentní unie pro Skoty prospěšný, zejména pak z hospodářského hlediska, neboť Skotové získali přístup k mezinárodnímu obchodu s koloniemi. A pryč už je také slavná éra 19. století, kdy byla Velká Británie, z významné části postavená na odvaze a válečných zásluhách skotských regimentů, nejmocnější politickou i hospodářskou entitou na planetě.

Skotsko bylo svébytnou a nezávislou zemí, po staletí čelící mocenským choutkám Anglie. Spletité cesty osudu nakonec zařídily, že se skotský král Jakub VI. roku 1603 stal také králem anglickým, čímž vznikla personální unie dvou samostatných království. A teprve roku 1707 došlo ke vzniku Velké Británie sloučením anglického a skotského parlamentu. Stalo se tak s přispěním nátlaku i tučných úplatků. Velmi brzy se ukázalo, že partnerství obou zemí není rovnoprávné a i ti, kteří vznik unie podporovali, se záhy postavili na odpor a začali prosazovat opětovné osamostatnění Skotska. Následovala série jakobitských povstání, která ačkoliv měla šanci uspět, nakonec skončila definitivní porážkou roku 1746 u Cullodenu. Avšak touha po nezávislosti, v minulosti tvrdě vybojované, ve Skotech zůstala.

Boris Johnson, jenž by byl rád novým Churchillem a v mnohém se inspiruje Churchillovým politickým stylem, ať již extravagancí, rozhodností, nepopulárními kroky i buldočí vůlí, možná dosáhl největšího vítězství konzervativců od roku 1987, kdy stranu vedla železná lady Margaret Thatcherová, ale toto vítězství se také může velmi snadno změnit v totální prohru. Proč? Politická situace na britských ostrovech se s brexitem výrazně zkomplikovala. De facto jediní, kdo o brexit stojí, jsou Angličané. Skotové jsou proti, vztyčení hranice se nelíbí ani lidem v Severním Irsku. Skotové dali svůj názor jasně najevo, jejich činy na sebe nedají dlouho čekat. Jsou zvyklí bojovat a je otázkou, zda si premiér Johnson neukousnul příliš velké sousto. Unie se povážlivě otřásá také v Severním Irsku, kde i tradiční podporovatelé unie začínají mluvit o sjednocení ostrova. Ze strany Irské republiky tomu jistě nebudou kladeny překážky.

Vyjde Británie opět, jako mnohokrát v dějinách, z riskantního manévru - brexitu - posílená, nebo to bude její konec? Dočkáme se v dohledné době nezávislosti Skotska a sjednocení Irska? Zůstane Anglii pouze sedm století trvající vynucené manželství s Walesem? Buďme realisté. Kupte letenky do Skotska (i celé Británie) dokud jsou za rozumný peníz. Pokud jste dosud k cestám do Británie nepotřebovali pas, raději ho oprašte, případně začněte uvažovat o jeho pořízení. Fakticky se mnoho nezmění, Británie ostatně není součástí schengenského prostoru, ale buďte připraveni.