Prahou po stopách seriálu Cizinka
Chtěli byste navštívit Paříž 18. století, v níž se odehrávala dobrodružství Jamieho a Claire, hlavních postav ságy Cizinka? Stará Paříž už neexistuje, ale přesto můžete vyrazit po jejich stopách. Vydejte se do ulic staré Prahy, poznejte místa, která oslovila i filmové tvůrce a nechte se unést jedinečnou atmosférou míst, kde se oblíbené postavy pohybovaly …
Ve snaze zabránit vypuknutí posledního jakobitského povstání roku 1745 se hlavní postavy ságy Cizinka (Outlander), Jamie a Claire Fraserovi, vydávají do Francie, aby v Paříži našli prince Karla Edwarda Stuarta a odvrátili jeho plán na znovuzískání britského trůnu. A tak se dobrá polovina 2. série seriálu odehrává v Paříži a jejím okolí. Nikoliv překvapivě našli filmaři ideální kulisy v srdci staré Prahy, která si na rozdíl od Paříže zachovala svou tisíciletou architektonickou historii. Kde všude se natáčelo?
Pařížské tržiště a uličky / Kampa
Pražská Kampa a její malostranské okolí, posloužily jako bohatý zdroj pro natáčení v ulicích staré Paříže. Přímo na Kampě vyrostlo tržiště, v okolních ulicích se proháněl kočár s Claire i dalšími postavami. Velmi dobře poznatelný je jeden z oblouků Karlova mostu, pod nímž vede cesta z Kampy. Fakticky je Kampa ostrov, který od Malé Strany (dříve Menšího města pražského) odděluje mlýnská strouha Čertovka.
Po staletí se Kampě říkalo jen „Ostrov“, pojmenování Kampa nese až od poloviny 18. století. Název by mohl být odvozen od latinského campus (pole), na ostrově totiž začaly růst první stavby kvůli povodním až od 16. století, je ale možné, že se též jmenuje podle šlechtice Rudolfa Tychona Gansneba Tegnagela z Campu, hejtmana Pražského hradu a vnuka Tychona Braheho, který tu měl v 17. století dům s velkou zahradou. První písemná zmínka o Kampě (ostrovu) pochází z roku 1169, od roku 1844 vedou na Kampu schody přímo z Karlova mostu.
Versailles / Vrtbovská zahrada
V jedné ze scén 2. řady seriálu se Jamie a Claire pohybují v dokonale symetrické zahradě, odpovídající francouzskému Versailles. Natáčení však neprobíhalo ani ve Versailles ani na skotském Drummond Castle (kde se točila převážná většina scén z Versailles), ale v pražské Vrtbovské zahradě. Jedná se o malostranskou barokní zahradu italského typu, která je součástí Vrtbovského paláce v Karmelitské ulici. Zahrada pochází z počátku 18. století a je dílem českého architekta Františka Maxmiliána Kaňky. O sochařskou výzdobu se postaral Matyáš Bernard Braun, známý svými famózními díly v Kuksu a Lysé nad Labem.
Dům bratrance Jareda / Nostický palác
Častou kulisou 2. série Cizinky je pařížský dům Jareda Frasera, bratrance Jamieho, kde Claire a Jamie naleznou svůj pařížský domov. Zatímco interiér vznikl celý v ateliéru, vnější podoba Jaredova domu patří malostranskému Nostickému paláci, který v současnosti obývá ministerstvo kultury. Nostický palác je rovněž barokní stavbou, velmi rozsáhlou, kterou lze najít na Maltézském náměstí. Palác vyrostl mezi lety 1660 až 1676 patrně podle návrhu význačného italského architekta Francesca Carattiho, jako autor ale není vyloučen ani Carlo Lurago. K paláci náležela též zahrada, jízdárna a dvě konírny. Klasicistní průčelí, známé z Cizinky, vzniklo na konci 18. století.
Ulice Paříže / Radnické schody
Hradčanské Radnické schody se v seriálu objevují opakovaně. Zřejmě každý fanda si vybaví Claire, jak pod nimi vystupuje z kočáru či jak po nich stoupá. Radnické se jim říká proto, že v jejich horní části stojí Hradčanská radnice. Původně šlo ale o schody, kdy při nich sídlilo hned několik řeznických krámů a říkalo se jim např. Řeznický vršek. Úpatí schodiště dominují dvě barokní sochy, při pohledu od Nerudovy ulice vlevo sv. Josef a proti němu sv. Jan Nepomucký.
Knihovna ve Versailles / Strahovský klášter
Bezpochyby jedna z nejkrásnějších knihoven světa, jež je součástí Strahovského kláštera, posloužila jako plnohodnotná náhrada za knihovnu ve Versailles, kde Jamie Fraser hrál šachy s ministrem financí Josephem Duverneyem a kde hrabě St. Germain otrávil Claire. Tyto scény se odehrávají v tzv. Filosofickém sále, jednom ze dvou (druhým je Teologický), které tvoří obdivovanou Strahovskou knihovnu. Oba sály pak spojuje chodba s kabinetem kuriozit. Zatímco Strahovský klášter je nejstarším českým premonstrátským klášterem, založen byl již roku 1143, knihovna je barokní. Její nejstarší částí je Teologický sál ze 17. století, hlavní Filosofický sál s vysokou klenbou vznikl přestavbou sýpky mezi lety 1783 – 1785.
L’Hopital des Anges / Kostel sv. Jana Nepomuckého
Pařížský Andělský špitál, kam Claire chodila pečovat o nemocné, je ve skutečnosti skryt v malebných uličkách Hradčan. Kostel sv. Jana Nepomuckého je někdy též označován jako vojenský kostel. Jedná se o barokní stavbu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, který s výstavbou kostela při klášteru voršilek započal roku 1720. Hotovo bylo roku 1729. Mezi lety 1784, kdy byl v rámci reforem Josefa II. odsvěcen a 1861sloužil kostel jako sklad soli. Pak se dostal do péče evangelíků a sloužil pro potřeby vojenské posádky na Pohořelci. Od roku 2001 je kostel vojenský, kde probíhají modlitby za padlé vojáky a za mír.