Skotský blog

Autor: Jan Hrdina

Jak se nosí kilt

Jak se nosí kilt

Ke Skotsku a jeho kultuře neodmyslitelně patří tradiční horalský oděv, jemuž jednoznačně dominuje kilt. S hrdostí sobě vlastní ho nosí nejen Skotové rodem, ale též Skotové duší. A těch není zrovna málo. Jak ale takový kilt správně nosit, abyste nevypadali jako stará Blažková v sukni po prabábě?

Ctihodný zločinec Brodie

Ctihodný zločinec Brodie

Nejen románový dr. Jekyll žil dvojím životem. Jeho skutečným předobrazem byl jistý William Brodie, který v 18. století dokázal žít ve starém Edinburghu dvojím životem ctihodného občana a lupiče celých 10 let …

Tucet tváří skotského sportu

Tucet tváří skotského sportu

Když se podíváte pod pokličku skotské kultury, možná Vás překvapí, kolik sportů má ve Skotsku svůj původ. Není to pouze silácké házení a vrhání kde čím. Slyšeli jste třeba o sportu zvaném shinty? Je to praotec kolektivních sportů a hraje se dodnes …

Den, kdy popravili Williama Wallace

Den, kdy popravili Williama Wallace

Za velezradu znali Angličané jediný trest. Obviněný byl oběšen, vykastrován, vyvržen a rozčtvrcen. To se 23. srpna 1305 stalo vůdci skotského odporu Williamu Wallaceovi, nebyl ale zdaleka jediným. K podobnému trestu byla odsouzena i řada dalších, kteří se odvážili vzepřít anglickému králi, ať již během války o Wales nebo při jakobitském povstání.

Ve Skotsku upálený husita Pavel z Kravař

Ve Skotsku upálený husita Pavel z Kravař

Měl za sebou dlouhou cestu, věřil v Husovo učení a svým souvěrcům se snažil pomoci ze všech sil. Proto doputoval až do Skotska, kde doufal na univerzitě v St. Andrews získat pro české husity, rokující od roku 1431 na koncilu v Basileji, podporu. Jeho plán nevyšel a Pavel z Kravař skončil stejně jako jeho předchůdci Jan Hus a Jeroným Pražský…

Zrada u Falkirku

Zrada u Falkirku

V bitvě u Stirling Bridge uštědřilo skotské vojsko Williama Wallace anglické invazní armádě drtivou porážku. Podobná šance se Skotům naskytla i následujícího roku, tentokrát to ale nevyšlo. Nebýt zrady Wallaceových spolubojovníků u Falkirku, mohly se dějiny odvíjet úplně jiným směrem …

Bannockburn 1314: Den, kdy Skotové vybojovali nezávislost

Bannockburn 1314: Den, kdy Skotové vybojovali nezávislost

Rozhodující střet dvou králů, dvou rozdílných armád a dvou naprosto odlišných taktik. Ve hře byl osud dvou království a dvou národů. Ve slavné bitvě u Bannocburn 23.- 24. června 1314 dějiny opět stvrdily příběh o Davidu a Goliášovi.

Antoninův val, nejsevernější hranice Říma

Antoninův val, nejsevernější hranice Říma

Kaledonské kmeny, zejména ty, které sídlily v oblasti Highlands, představovaly pro Řím stálé ohrožení. Bylo třeba je oddělit od ostatních a ještě lépe zabezpečit římskou Británii. Proto se v polovině 2. století posunula hranice impéria z Hadrianova valu dál na sever, kde vyrostl val Antoninův, který se stal nejsevernější hranicí římského impéria.

Glen Shiel 1719: Odvážný boj jakobitů proti přesile

Glen Shiel 1719: Odvážný boj jakobitů proti přesile

Druhé povstání skotských jakobitů od počátku provázela smůla a nemělo tedy dlouhého trvání. Přesto se klany věrné dynastii Stuartovců a myšlence nezávislého Skotska odvážně pustily do boje. Bylo jich však málo a vše se rozhodlo jedinou bitvou v Glen Shiel 10. června 1719.

Záhada svatého grálu

Záhada svatého grálu

Skotsko a svatý grál? Jistě, vypráví se o něm v souvislosti se záhadami Rosslynské kaple a vztahuje se i k legendárnímu králi Artušovi, jehož historický předobraz má nepochybný vztah ke Skotsku. Co byl ale onen svatý grál, hledaný už od dob křížových výprav?